ZOO Stockholm, Švédsko
(Skansen)


Ivan Mikšík

Prvním muzeum pod otevřeným nebem byl Skansen ve Stockholmu (Švédsko), na ostrově Djurgarden. Byl založen v roce 1891 Arthurem Hazeliusem (1883-1901) s cílem ukázat, jak lidé kdysi žili a pracovali v rozdílných částech Švédska. Během let sem bylo přesunuto 150 historických budov z hlavních oblastí Švédska. Většina z nich pochází z 18. a 19. století. Od doby založení Skansenu se jeho jméno stalo jakýmsi synonymem pro tento typ muzeí – muzeí pod širým nebem.

Sdělená fakta se nám asi zdají velmi snadno uvěřitelná, připomínají nám i údaje o skansenech v naší republice. Švédský Skansen má ale ještě i jinou funkci – funkci zoologického parku, zasvěceného hlavně severské fauně. Chová se zde asi 70 druhů zvířat, jako např. medvědi, losi, sobi, rosomáci, rysi a tuleni.

Asi nejkrásnější zdejší expozicí jsou výběhy medvědů hnědých. Každoročně zde odchovávají mláďata. Návštěvníci se zde proto mohou tradičně těšit pohledem na dovádějící medvědí rodinku. A rozhodně je na co koukat. Můžeme vidět „zábavné“ scénky z jejich „normálního“ života. Jako v následujícím případě. Sledujeme rodinku složenou z matky a tří mláďat. Rozverná mláďata jsou značně rozpustilá (antropomorficky by jsme mohli říci, že jsou nevychovaná), a tak je samice ráda, když se může před nimi schovat na strom. To se zase nelíbí jejím mláďatům - vztekle křičí na mámu. Ta šplhá ještě výš, na vrcholku kmene se vzpíná a křičí. Jako by celému světu žalovala, jaké má nevychované potomstvo. Mláďata stále více doráží na kmen. Konečně jedno z nich sebere svoji odvahu a pokouší se vyšplhat za mámou. Jde to těžce. Když vidí matka snahu svého mláděte, tak se konečně rozhoduje sešplhat dolů. Když doleze až na zem, nezná nadšení mláďat mezí, konečně udělala máma to, co chtěli. Po vzájemném očuchání odchází rodinka do jiné části rozlehlého výběhu. Nám lidem se může zdát, že nezdárné potomstvo vyhrálo a matka byla poražena. Vždyť ve vztahu k medvědům tak rádi používáme přirovnání k poměrům v lidském světě!



V dalším rozsáhlém výběhu jsou soustředěni výrostci. Tady jsou již vzájemné půtky vážnější. Medvědi spolu zápasí s velkým zaujetím, ve vzájemném objetí válí kotouly, aby se vzápětí od sebe zase odtrhli, cenili na sebe zuby a vzájemně po sobe chňapali. Zdá se, že je jejich hra nekonečná a nepřestane je bavit. Místo mříží jsou ve výběhu rozměrná okna, sahající až na zem, divák stojí přímo u nich, a tak se často cítí přímo součástí jejich zábavy, obzvláště když klubko zápasících medvídků občas naráží do skla. S úlekem pak člověk uskakuje, ve strachu jak by dopadl, kdyby „schytal“ nějakou tu medvědí „ťafku“.



U obou výběhů je tak úchvatná podívaná, že divák jenom nerad odchází. Vzhledem k hibernaci medvědů a jejich nutnému klidu je „návštěvní doba“ u nich omezena - od poloviny dubna do konce října.

Hnědí medvědi jsou asi hlavní, ale zdaleka ne jedinou atrakcí zooparku. Krásné, prostorné výběhy mají např. rysi, tuleni (šedí, ale i tuponosí) mají navíc rozměrné bazény. Volně se v parku pohybují kachny, bernešky, ale i například veverky. Za zmínku také stojí pestré Akvárium se Světem opic a Deštným pralesem. Můžeme zde vidět asi 200 exotických druhů, např. ryby (zajímavé jsou například murény „lebedící“ si v proudu provzdušněné vody), korály, krokodýly, želvy, hady, pavouky, hmyz, ale i lvíčky, tamaríny, či lemury. Skansen prostě stojí za to navštívit nejenom jako muzeum pod otevřeným nebem, ale i jako krásnou a zábavnou zoologickou zahradu, kde zvířata nečekají apaticky na potravu. Tento výrok sice zní propagačně, ale přesto je pravdivý. Vstupném je pro dospělé 30-60 SEK, v závislosti na době návštěvy, pro děti 20-30 SEK.







Zpět do mých fotostránek
Odkazy na mé další stránky
Informace o mne
Informace o práci
Fotografie
Ornitologie
Kontakt
E-mail: miksik





Fatbirder's Top 1000 Birding Websites