Fotovýbava - Ivan Mikšík

Po dlouhých letech s Prakticou MTL3 jsem si pořídil autofokusovou zrcadlovku. Zjistil jsem totiž, že mé oči jsou přece jenom čím dál horší a horší a mám poměrně velký odpad neostrých snímků. Musím říci, že výběr byl dost složitý a náročný.

Výsledek mého rozhodování byl:


Canon EOS300



Stručně bych shrnul výhody a nevýhody tohoto aparátu:

+ váha (nemusím tahat něco těžkého na krku)
+ rychlost autofokusu
+ počet ostřících bodů (7)
+ přesná expozice (multisegmentová s 35 body) svázaná s aktivním ostřícím bodem
+ příslušenství. Canon tvoří v současné době asi špičku v inovacích objektivů. Zmiňme alespoň USM motorky, IS stabilizátor a v současné době i nejnovější inovace - objektivy s difrakční mřížkou. Samozřejmě je toto vybavení cenově, obzvláště pro amatéra, náročné. Stejně mě ale připadá levnější než u konkurence.
+ náhled hloubky ostrosti
+ se systémovým bleskem možnost expozice při krátkých časech (až 1/2000) a synchronizace na druhou lamelu (pokud ji umí blesk)
+ možnost ručního nastavení citlivosti filmu
+ všechny myslitelné automatické programy expozice (pro začátečníky) - to je v podstate samozřejmé
+ všechny "pokročilé" expoziční programy: "zelený" s možnosti posunu, s předvolbou clony, času, úplný manuál, automatická kontrola hloubkou ostrosti (!)
+ mnohonásobná expozice (až 9x)
+ expoziční vějíř
+ převinutí filmu po založení na jeho konec. To znamená, že při náhodném otevření foťáku není (až na poslední snímek) osvícena naexponovaná část filmu, ale pouze nenaexponovaná
+ přesné nalezení polohy na částečně naexponovaném filmu. To znamená, že když znovu založím částečně naexponovaný film, tak po jeho "odcvakání" na příslušné, nenaexponované místo (automatické najetí filmu na daný snímek má snad jenom nová Minolta Dynax 7, která je posazena cenově o dost výše) nemusím nechávat volný 1 snímek "pro jistotu" - poloha sedí perfektně. Osobně jsem jsem to vyzkoušel i na filmu, který jsem postupně 7x vyndaval a nandaval vždy po několika vyfocených záběrech. Všechny snímky byly rovnoměrně rozloženy, a na pásku filmu není poznat, kde jsem měnil film.
+ bezproblémové použití objektivů se závitem M42 (s redukcí). Tato výhoda může vypadat prapodivně (proč jsem si vlastně kupoval nový autofokusový foťák?), ale například pro širokoúhlý objektiv se mi toto spojení zdá smyslplné (není třeba tak precizně ostřit, neboť např. 20 mm objektiv má velkou hloubku ostrosti).

váha. Paradox - je uvedena i v plusech. Možná je foťák až příliž lehký. Toto se dá optimálně nahradit battery packem (BP200). Pak, alespoň dle meho nazoru, je váha perfektní. Navíc se foťák podstatně lépe drží (zvětší se "madlo" na ruku) a člověk získá další (vertikální) spoušť!
špatná ruční volba ostřících bodů. Vzhledem k tomu, že při "akčním" fotografování je velmi problematické tyto body měnit, tak většinou používám středový (dělá to tak prý většina lidí).
nemá předsklopení zrcátka (v této cenové kategorii ho ale žádný výrobce prostě nemá na trhu)
nemá bodové měření expozice (jenom 9.5 %). Ještě nikdy mě ale nescházelo.

Závěr: Tento foťák mě připadal ve své kategorii nejlepší, "love-factor" byl pro mě nejvyšší (to je také důležitý ukazatel) a vůbec poměr cena/výkon mě vyšel nejlíp (v červnu 1999 15 500 Kč s objektivem 28-80 DC).



Objektivy:

Canon EF 28-80/3.5-5.6




Ohnisko: 28-80 mm
Zobrazující úhel (diagonální): 75°-30°
Minimální zaostření: 0,38 m
Maximální clona: 3.5-5.6
Minimání clona: 22-38
Počet čoček/skupin: 10/10
Váha: 0,20 kg
Závit filtru: 58 mm

Podle všeobecného mínění je to ten nejlevnější "plasťák", který není vhodný ani k tomu, aby se jím podložil stůl.
S tímto názorem nemohu zcela souhlasit. Samozřejmě, je to to nejlevnější co existuje, ale myslím si, že poměr kvalita/cena je velmi rozumný. Pro základní, rodinné amatérské (tj. žádné veliké výstavní zvětšeniny) focení stačí. Jeho kvalita nejspíš lavíruje, např. hodnocení na photodo je dost rozkolísane pro jednotlivé typy, což budí trochu nedůvěru. Mám verzi s DC (ne USM) motorkem, ale ostření mě připadá u tohoto objektivu dostatečně rychlé. Zajímavý test je zde, kde autor porovnává tento objektiv s 20-35 2.8L, 28 2.8 a 28-105 3.5-4.5 USM. Výsledky nejsou pro tento objektiv nikterak hrozivě špatné.


Canon EF 75-300/4-5.6 III USM



Ohnisko: 75-300 mm
Zobrazující úhel (diagonální): 32°11´-8°15´
Minimální zaostření: 1,5 m
Maximální clona: 4-5.6
Minimání clona: 32-45
Počet čoček/skupin: 13/9
Váha: 0,48 kg
Závit filtru: 58 mm

S tímto objektivem jsem poměrně spokojen. Perfektně ostrý je na kratším konci (cca 75-150), na delším konci (200-300) je jeho kresba měkčí. Toto je ale obecná charakteristika objektivů této katagorie. Při porovnání stejných "spotřebitelských" zoomů na photodo se jeví jako jeden z nejlepších. Kresba při 300 mm mě ale přijde podstatně ostřejší než u ruské "fotopušky" (s objektivem o pevném ohnisku 300 mm). Ovšem ruská kvalita objektivů je proslavená svojí nevyrovnaností, tak jsem měl třeba jenom smůlu na "kvalitu".
Co vidím jako hlavní výhodu: USM motorek. V tomto objektivu je sice ten horší (ze 2 vyráběných typů), to znamená, že má být pomalejší, nelze manuálně doostřovat (samozřejmě režim manuálního ostření má), ale přesto je velmi rychlý a tichý. Konstrukce objektivu rovněž, bohužel, způsobuje, že se přední element otáčí. Při výběru v obchodě jsem tento objektiv porovnával se Sigmou 70-300 APO Macro a ostření Canonu bylo podstatně rychlejší a tišší. A právě tyto vlastnosti mě pro mé fotografování (zvířata v přírodě i zajetí) připadaly jako podstatné a převážily nad makro funkcí Sigmy. Rozhodně této koupě nelituji. Samozřejmě bych si teď rád pořídil delší pevné sklo ....


MC Mir-20M



Ohnisko: 20 mm
Závit: M42
Zobrazující úhel (diagonální): 96°
Minimální zaostření: 0,18 m
Maximální clona: 3,5
Minimání clona: 16
Počet čoček/skupin: 9/8
Váha: 0,39 kg
Objektiv má MC vrstvy
Závit filtru: M28x0.75

Filtry se šroubují na závit na vnitřní straně objektivu (tzn. že se musí sundat a pak zase nandat), s objektivem se dodávají 3: UV, YG (žlutozelený) a O (oranžový).

Vzhledem k ceně (necelých 4 000 Kč začátkem roku 2000) mě to připadá jako výborný kup. Nejhorší kresbu vykazuje pravý dolní roh, jak je vidět i z tabulky rozlišení, je v něm i největší zkreslení. Optické zkreslení (soudkovité) objektiv samozřejmě vykazuje, ale to je u 20 mm obvyklé. Jestliže je Slunce v záběru, tak jsou zřetelné světelné reflexy na čočkách. Nevýhodou je nemožnost použít sluneční clony (na objektivu jsou pouze jakási tenoulinká křidélka, která jdou sice odendat, ale pokud by jste chtěli místo nich našroubovat cokoliv "vyššího", tak okamžitě vinětují rohy; k vinětaci stačí zmíněná křidélka jenom trochu pootočit). Přední čočka je tak vypouklá, že nelze ani uvažovat o nasazení jakéhokoliv filtru. Vše výrobce vyřešil použitím filtrů na "vniřní" část objektivu. Takto ovšem nelze použít polarizační filtr. Škoda. Příklady kresby lze najít např. v galerii Egypt, tj. fotky z káhirského bazaru (trh1, trh2 a trh3) a mešity (mešita1 a mešita2), a na snímcích oblohy či dětí u McDonalds1 McDonalds2.
A ještě poslední poznámka k mým měřením - byly provedeny jednak amatérsky, jednak je obecně známo, že optická kvalita "ruských" objektivů bývá značně nevyrovnaná. Proto nemohu říci, jestli můj objektiv vykazuje charakteristickou kvalitu, či je vyjímečně dobrý nebo špatný. Mě osobně se zdají parametry rozlišení velmi slušné, ale samozřejmě chtělo by to proměřit např. MTF křivky atd. Vzhledem k tomuto všemu berte, prosím, tyto mé výsledky skutečně pouze orientačně. Dle údajů na internetu má být rozlišení 45-50/20-23 čar/mm (střed/kraj), bez udání podrobností (jde nejspíše o hodnoty při maximálně otevřené cloně).

Tabulka naměřeného rozlišení v čárách/mm při jednotlivých clonách
Hodnoty jsou orientační, naměřené v domácích podmínkach. Rohy jsem měřil cca 0,75 cm od kraje
clona 3.5 4 5.6 8 16
střed 48 60 65 65 55
vlevo nahoře 30 35 37 40 40
vpravo nahoře 28 35 35 40 37
vpravo dole 28 32 35 37 35



Helios-44

Ohnisko: 58 mm
Závit: M42
Zobrazující úhel: 40°
Minimální zaostření: 0,5 m
Maximální clona: 2
Minimání clona: 16
Počet čoček/skupin: 6/4
Váha: 0,26 kg

Závit filtru: 49 mm
Rozlišení má být 35/14 čar/mm (střed/kraj) dle údaju na internetu, bez udání podrobností (jde nejspíše o hodnoty při maximálně otevřené cloně).
Tento objektiv jsem, vzhledem k absenci MC vrstev (asi je zde použito jediné vrstvy) a malému počtu čoček použil k UV fotografii. V protisvětle, či focení Slunce, se může negativně projevit špatná antireflexní vrstva. Co by ale člověk chtěl za 180 Kč v bazaru.




Ostatní příslušenství:

Blesk Canon Speedlite 550EX




Skvělý systémový blesk, nejlepší od Canonu. Umožňuje, mimo jiné, synchronizaci s krátkými časy (FP) (u Canonu EOS300 až 1/2000). Směrné číslo je např. 55 při ohniskové vzdálenosti 105mm, 42 při 50mm a 15 při 17mm (s rozptylnou destičkou). Při režimu FP samozřejmě klesá směrné číslo, např. při ohnisku 105mm a čase 1/500 je 19.4, což vypadá jako ještě použitelné číslo, obzvláště když se použije citlivější film. Právě tuto vlastnost používám nejčastěji při focení zvířat např. v ZOO, kdy se takto dají získat fotografie s u zvířat požadovaným "leskem v oku". Ovšem v tom případě mohou nastat problémy s jevem "červených očí". Překvapivě jsem měl spíše problémy při focení v přírodě než v ZOO. Např. veverka má velké krvavé oči (např. zde), mufloní intenzivně odrážejí světlo (zde).
Samozřejmě tento blesk má spoustu dalších vlastností, jako jsou různé korekce, strobo funkce, synchronizace na 2. lamelu, dálkové řízení dalších blesků (které nemám), možnost vertikálního i horizontálního otáčení hlavy, sklopení dolů pro záběry zblízka ...


Battery pack BP-200

Jak jsem se již dříve zmínil, je rozhodně užitečný — zlepší ergonomii aparátu, optimalizuje jeho váhu, má vertikální spoušť. Navíc je samozřejmě na tužkové baterie, čímž se ušetří za drahé baterie do foťáku, které ani nemusí být vždy a všude k dispozici. Skutečně velice potřebná a užitečná věc, bez které si už ani svůj foťák neumím představit. Na horní fotografii u popisu Canonu EOS300 je tento aparát již s tímto packem.






Canon AS-1



Kompaktní fotoaparát vhodný do jakýkoliv podmínek a schopný fotit pod vodou do 5 m.

Objektiv, ohnisko: 32 mm
Ostření "na suchu": 3 bodový AiAF, od 0,45m
Ostření pod vodou: fix-focus ve 2 režimech 1–3m a 0,45–1m
Maximální clona: 3.5
Minimání clona: 22
Expoziční časy: 2sec–1/250
Vestavený blesk s možností vypnutí (směrné číslo 12)
Váha: 0,300 kg; plave na vodě

Asi nejlevnější a nejjednodušší možnost focení pod vodou (když opomineme krabičky s filmem) v ceně cca pod 6 000 Kč. To znamená, že cena je obdobná ceně igelitového pouzdra pro zrcadlovku a navíc získáte kompakt.

Co říci ke kvalitě? Podvodní fotografie můžete vidět zde. Expoziční automatika je velmi kvalitní. Při praktickém fotografování v moři je dobré použít citlivější film. Proč? Čím kratší čas, tím lepší, v moři snadno foťákem hýbnete. A navíc pod vodou s hloubkou a zvířeným pískem rychle ubývá světlo. Blesk je blízko objektivu a tak hrozí ve zkalené vodě viditelný odlesk od rozptýlených částic ("ozáření") a výsledně nekvalitní snímek. Tento problém většinou řeší potápěči externím bleskem na rameni, ale ten není možné k tomuto fotoaparátu připojit. Skutečně velkou pozornost je třeba věnovat čistotě těsnění (je poměrně dlouhé - podél celé zadní stěny), jinak dovnitř pronikne voda.

Na "suchu" pracuje tříbodový autofokus spolehlivě, stejně jako expoziční automatika. Samotný objektiv vinětuje (pod vodou je, vzhledem ke specifickým podmínkám, vinětace méně patrná). Tato vinětace se překvapivě projeví hlavně při vyšším zaclonění.

Hledáček je velký, což se příznivě projeví při fotografování pod vodou s potápěčskými brýlemi. Bohužel ale vykazuje velké zkreslení. Toto není tolik podstatné právě při použití pod vodou, ale vadí např. při přesném vymezení záběru na suchu. S trochou praxe se ale lze s tímto nedostatkem vyrovnat.

Amatérsky jsem testoval rozlišení objektivu, vyšly mi hodnoty: 45 čar/mm pro střed a 20 čar/mm cca 0,75 mm od kraje. Je ovšem otázkou, při jaké hodnotě clony, je to úplný automat. Nejspíše že se jednalo o měření blízko plně otevřené cloně.

Závěrem bych konstatoval, že se jedná o relativně kvalitní kompakt, který lze vzhledem k vysoké odolnosti k všemožným povětrnostním vlivům (mimo vody také např. písečná bouře) doporučit k focení v extrémních podmínkách. Pro specialisty potápěče lze samozřejmě doporučit spíše podvodní systémy – např. Nikonos (který mimo vyšší kvality objektivů vykazuje i vyšší odolnost tlakům vody). Tady se ovšem pohybujeme řádově v jiné cenové oblasti.

© Ivan Mikšík

  • Zpět k fotografický stránkám